Skip to main content

Valet 2018 – experter från Luleå tekniska universitet

Pressmeddelande   •   Sep 03, 2018 13:12 CEST

POLITIK, VAL, DEMOKRATI
Val, väljarbeteende, politiska system, demokratifrågor:
Simon Matti, professor i statsvetenskap, tel 0920-49 23 31, simon.matti@ltu.se

Klimat-, miljö- och energipolitik i Sverige och EU, politisk styrning, allmänt om norrbottnisk politik/val:
Charlotta Söderberg, universitetslektor i statsvetenskap, tel 0920-49 23 83, charlotta.soderberg@ltu.se


KLIMAT, MILJÖ OCH HÅLLBARHET
Förnybara drivmedel och kemikalier:
Rikard Gebart, professor i energiteknik, tel 0920-49 21 96, rikard.gebart@ltu.se

Produktionsteknik för förnybara drivmedel (i luften, på land och till havs):
Fredrik Granberg, projektledare, energiteknik, tel 070-672 77 43, fredrik.granberg@ltu.se

Energisystemanalys, Sveriges omställning till ett klimatneutralt samhälle:
Anna Krook Riekkola, biträdande universitetslektor i energiteknik, tel 0920-49 25 52, anna.krook-riekkola@ltu.se

Miljöpolitik, klimatstyrmedel, miljöbeteende, miljöopinion:
Simon Matti, professor i statsvetenskap, tel 0920-49 23 31, simon.matti@ltu.se

Klimat-, miljö- och energipolitik, vattenförvaltning, miljöintegrering:
Charlotta Söderberg, universitetslektor i statsvetenskap, tel 0920-49 23 83, charlotta.soderberg@ltu.se


HÄLSO- OCH SJUKVÅRD
Omvårdnad inom akutsjukvård, inhyrd personal inom sjukvården:
Åsa Engström, professor i omvårdnad, tel 0920-49 38 75, asa.engstrom@ltu.se

Digitalisering inom hälsa, vård och omsorg på distans:
Per-Olof Egnell, verksamhetsledare Centrum för Innovation och e-hälsa, tel 0920-49 20 89, per-olof.egnell@ltu.se
Maria Jansson, projektledare Centrum för Innovation och e-hälsa, tel 0920-49 30 05, maria.jansson@ltu.se


SKOLA
Lärares arbetsvillkor:
Karolina Parding, professor i arbetsvetenskap, tel 0920-49 30 29, karolina.parding@ltu.se


KOMPETENSFÖRSÖRJNING OCH ARBETSLIV
Arbetsmiljö, arbetsorganisation, lärande i arbetet, genus, arbetsolyckor, gruvor:
Jan Johansson, professor i arbetsvetenskap, tel 070-559 30 39, jan.johansson@ltu.se

Kompetensförsörjning, villkor för kompetensutveckling och lärande i arbete, organisering och ledning av välfärdsprofessionellt arbete:
Karolina Parding, professor i arbetsvetenskap, tel 0920-49 30 29, karolina.parding@ltu.se


DIGITALISERING
Framtidens arbetsmiljöer, automationens konsekvenser:
Jan Johansson, professor i arbetsvetenskap, tel 070-559 30 39, jan.johansson@ltu.se


GRUVFRÅGOR
Gruvproduktion, gruvteknik:
Jenny Greberg, biträdande professor i gruv- och berganläggningsteknik, tel 0920-49 28 40, jenny.greberg@ltu.se

Luleå tekniska universitet är Skandinaviens nordligaste tekniska universitet med forskning och utbildning i världsklass. Vår forskning bedrivs i nära samarbete med företag som Bosch, Ericsson, Scania, LKAB, SKF och ledande internationella universitet. Luleå tekniska universitet omsätter totalt 1,6 miljarder kronor per år. Vi är idag 1600 anställda och 15 000 studenter. Läs mer på www.ltu.se eller följ oss på Twitter: @LTUniv

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Genom att skicka din kommentar accepterar du att dina personuppgifter behandlas i enlighet med Mynewsdesks Integritetspolicy.