Skip to main content

Sysavs experter på plats i Almedalen 2018

Nyhet   •   Maj 08, 2018 13:53 CEST

Sysav kommer att vara på plats i #almedalen. Planerar du paneler och seminarier kring återvinning eller hållbarhet? Bjud in en av våra experter!

Vi har flera experter på plats i Visby, och bidrar gärna med kunskap i paneler eller enskilda möten. Kontakta oss gärna!

  • Peter Engström, VD
    Pratar gärna om hållbar avfallshantering, kommunala avfallsbolags roll i utvecklingen mot en cirkulär ekonomi, återvunnen energi, behandling av avfall från andra länder, biogasens framtid.
    peter.engstrom@sysav.se
  • Kjerstin Ekvall, Senior Advisor 
    Pratar gärna om cirkulär ekonomi för matavfall, biogas och biogödsel, energiutvinning ur avfall och återvunnen värme.
    kjerstin.ekvall@sysav.se
  • Rustan Nilsson, föreläsare och miljöpedagog, även känd som Soperman i SVT 
    Pratar gärna om pedagogik, beteendepåverkan och kommunikation gällande miljöfrågor i stort och avfallsfrågor i synnerhet.
    Rustan fick 2017 Region Skånes hederspris med motiveringen få har som Rustan lyckats skapa engagemang och intresse för miljö och klimat kopplat till avfall, konsumtion och livsstil.
    rustan.nilsson@sysav.se
  • Magnus Thysell, marknadschef
    Pratar gärna om materialåtervinning, återvunna råvaror, energimarknaden, ny insamlingsteknik och branschöverskridande samarbeten.
    magnus.thysell@sysav.se
  • Anders Persson, VD Sysav Utveckling
    Pratar gärna om utveckling och forskning, industriell urban symbios, värdebeständiga system och upcycling.
    anders.persson@sysav.se
  • Carina Eklund, verksamhetsutvecklingschef 
    Pratar gärna om kvalitet- och processledning, miljöledning och företagskultur.
    carina.eklund@sysav.se
  • Paulina Luedtke, miljöstrateg
    Pratar gärna om strategiskt miljöarbete, miljöledning och hållbarhetsrapportering.
    paulina.luedtke@sysav.se