Gå direkt till innehåll
Medaljryttare som lever på hoppet!

Nyhet -

Medaljryttare som lever på hoppet!

”Är du genuint hästintresserad samtidigt som du vill skaffa dig en bra utbildning och möjlighet till vidarestudier, så kommer du aldrig ånga att du valde Realgymnasiet.” Så säger Emma Falk, nyligen nordisk mästare i laghoppning som från sin tid på Realgymnasiet tagit sig till hoppeliten i Sverige och internationellt.

Emma läste naturbruk med inriktning hästhållning på Realgymnasiet. Hon läste även till så att hon fick en naturvetenskaplig utbildning. Sedan gymnasiet har hon kommit långt inom hästar och hoppning. Hon har bland annat ridit två EM, tre Noridska Mästerskap och tagit ett SM-silver och ett SM-guld för Young Riders.

Efter gymnasiet
Just nu arbetar Emma med hästar på familjens gård strax utanför Söderköping. Verksamheten omfattar cirka 12 hästar som Emma och hennes syster Andrea, också väldigt framgångsrik inom hoppning, delar på ansvaret för. Tävling är en stor del av deras vardag. De rider mycket nationella elittävlingar samt mycket internationella tävlingar året runt.

-Varför jag valde just hästar kan jag inte riktigt svara på, min mamma har ridit och tävlat tidigare så hästar har alltid varit en del av vårt liv. Ibland funderar jag på om vi verkligen valde det här livet eller om vi föddes in i det, haha. Men, egentligen spelar det ju ingen roll så länge man älskar det man håller på med, säger Emma.

Emma beskriver inte sig själv som en vinnarskalle, även om det är svårt att tro, utan tycker att det som utmärker henne som ryttare främst är hennes envishet i kombination med tålamod och förmåga att se alla hästar som individer med olika förutsättningar och behov.

-Jag brinner ju för att utbilda och plocka fram kvalitativa hopphästar, främst den sista biten upp i medelsvår/svår klass. Och som det ser ut just nu så har jag förmånen att få jobba med många väldigt lovande hästar på just den nivån, så det är väl lite utav en dröm som slagit in.

-Sen älskar jag ju förstås att träna och tävla med hästarna, både i Sverige och internationellt. Så jag skulle vilja sammanfatta det som att det inte är antalet rosetter en häst hoppar in under sin utbildning utan det är egentligen själva utvecklingen hästen gör tillsammans med mig, som gör det så himla roligt att arbeta med hästar på den här nivån.

Hästintresset är en livsstil
Enligt Emma är hästar och hoppning en livsstil och något som man lever, det finns inte mycket tid för andra hobbies.

-En klok människa sa en gång att ”ha ett hästintresse, det är ingen hobby, det är en livsstil” och det tycker jag stämmer väldigt bra överens med min verklighet. Men, de få stunder jag inte spenderar i stallet, på tävling eller åt att fundera över lösningar på olika frågeställningar man springer på med hästarna, så värdesätter jag mycket att umgås med mina vänner och resa. Upptäcka världen försöker jag också att hinna med, någonstans mitt uppe i allt.

Drömmer om att bli läkare
En annan dröm som Emma har som inte många känner till, är att studera vidare till läkare.

-Jag har ju ridit två EM, 3 NM och tagit ett SM-silver, ett NM-Guld i laghopp och ett SM-guld för Young Riders, så målet med hästarna de kommande åren är väl egentligen att etablera sig internationellt i U25 klasser och få rida så många internationella Grand Prixer som möjligt. Samla på sig erfarenheter och fina minnen att bära med sig liksom.

-Men om ett par år är tanken att dra ner på antalet hästar för att påbörja mina läkarstudier, som varit en stor dröm sen jag var 6–7 år gammal.

Tips från Emma
-Är du genuint hästintresserad samtidigt som du vill skaffa dig en bra utbildning och möjlighet till vidarestudier, så kommer du aldrig ånga att du valde Realgymnasiet.

Ämnen

Kontakter

Magdalena Allgren

Magdalena Allgren

Presskontakt Kommunikationschef Lärandegruppen i Sverige +46 (0) 707 35 54 67
Camilla Areflykt

Camilla Areflykt

Presskontakt Kommunikatör PR Lärandegruppen i Sverige +46 (0) 733 75 11 09

Relaterat innehåll

Lärandegruppen i Sverige AB - En av Sveriges största friskolekoncerner där vi skapar försprång till jobb för våra elever i framtida tillväxtbranscher.

Lärandegruppen i Sverige AB med huvudkontor i Norrköping är en av Sveriges största friskolekoncerner. I koncernen finns Lärande i Sverige AB, Lärande Förskolor och Grundskolor AB samt Lärande Partner i Östergötland AB som skapar ett försprång till jobb för våra elever i framtida tillväxtbranscher.


Koncernen har cirka 1100 medarbetare, 36 skolor varav 3 förskolor, 8 grundskolor, 24 gymnasieskolor samt 1 yrkeshögskola. Vi finns från Luleå i norr till Malmö i söder.


Ända sedan starten 1999 har vi drivits av idén att vitalisera den svenska skolan och sätta elevens lärande i centrum. Vi ser skolan som en naturlig, integrerad del av informationssamhället där tre områden bildar en helhet - pedagogik, partnerskap och digitalisering.

Lärande
Slottsgatan 105
602 22 Norrköping
Sverige