Nyhetsarkiv

Föremål ut Christopher O'Regan Collection – som ingick i årets första Lilla Kvalitén den 25 januari.

Historiska ting och svenska konstnärer bland höjdpunkterna under Lilla Kvalitén

Årets första slagauktion inleddes i går förmiddag inför en fullsatt auktionssal på Nybrogatan 32, och ringdes traditionsenligt in med klockan som annonserat Stockholms Auktionsverks auktioner sedan 1674. Lilla Kvaliténs drygt hundra första nummer utgjordes av Christopher O’Regan Collection – utvalda föremål ur historiekännarens privata samling, som rönt stor uppmärksamhet under visningsdagarna.

Succé för Bertel Thorvaldsens relief och buddhistisk bronsfigur under andra dagen av Klassiska & Asiatiska

Under andra dagen av Klassiska & Asiatiska klubbades avdelningen för konst samt asiatisk konst och konsthantverk. Auktionens höjdpunkt blev Bertel Thorvaldsens relief ”Backantinna och satyr” som klubbades för 3 150 000 kr inför en applåderande publik. Auktionen bjöd dock på flera spännande budgivningar, där de kinesiska föremålen mötte särskilt stor entusiasm.

Konsthantverk, silver och smycken under klubban i och med första dagen av Klassiska & Asiatiska.

Stor efterfrågan på svenska mästare under första dagen av Klassiska & Asiatiska

Under första dagen av höstens Klassiska & Asiatiska auktion klubbades avdelningen för möbler och konsthantverk. Höjdpunkterna från auktionen rymmer högklassiga möbler av svenska möbelmästare, ryska kandelabrar och en unik smyckessamling med kaméer. Flera pjäser med internationell historisk proveniens lockade budgivare från världen över – men det svenska hantverket stod helt klart i centrum.

Detaljer ur det sällsynta träsnittet från 1500-talet.

Kulinariska manuskript och sällsynta träsnitt i höstens Böcker, Kartor & Handskrifter

Stockholms Auktionsverk har en lång tradition av att kunna presentera välsorterade och högkvalitativa bokauktioner. Höstens upplaga av Böcker, Kartor & Handskrifter är inget undantag. De drygt 300 utropen bjuder bland annat på några särskilt förnäma höjdpunkter bland de äldre kartverken och reseskildringarna, dessutom en hel del inbundna titlar som rymmer kokkonstens hemligheter.

Visa mer