C.W. Eckersberg: "Castel St. Angelo".

Billede   •   Feb 28, 2017 18:43 CET

C.W. Eckersberg: "Castel St. Angelo". Udsigt over Tiberen fra Trastevere uden for Ospedale di S. Spirito. I baggrunden Castel S. Angelo og Ponte S. Angelo. 1819. Usigneret. Olie på lærred. 38 x 56. Hammerslag: 1,5 mio. kr. Erhvervet af kunstmuseet AROS
Størrelse 16 MB
Billedmål 7587 x 4981 pixels