Flot CoBrA- og Corbusier-auktion i København
Årets største CoBrA-auktion hos Bruun Rasmussen bød på tre flotte millionhammerslag på værker af Asger Jorn og Pierre Alechinsky. Umiddelbart efter CoBrA-auktionen blev der slået en imponerende verdensrekord på 1,35 mio. kr. for et emaljemaleri af Le Corbusier, der har tilhørt arkitekten Jørn Utzon.
"CoBrA-auktionen var ventet med spænding pga. det store udvalg på 122 værker i alt. Blandt højdepunkterne var et maleri med fantasidyr fra 1952 af Asger Jorn, der overraskede positivt med et hammerslag på 1,95 mio. kr. Næsthøjeste hammerslag på 1,4 mio. kr. gik til et værk af Pierre Alechinsky - det højeste hammerslag, vi nogensinde har opnået for et værk af denne kunstner" udtaler Niels Raben, leder af afdelingen for moderne kunst hos Bruun Rasmussen.
Jorn og Alechinsky
Det var Asger Jorn og Pierre Alechinsky, der dominerede auktionen med flere bemærkelsesværdige hammerslag. Udover de imponerende millionhammerslag var der flotte priser på Asger Jorns lystegning "Overkørt" til 180.000 kr., hans akvarel "Skitse til Falbo, II" til 170.000 kr. og hans familiebillede "Grøn hymne" til 400.000 kr. Flere af Alechinskys værker vakte også opsigt, bl.a. "Voyage sobre" til 720,000 kr. og "Et mon bureau?" til 950.000 kr.
Utzons favoritværk af Le Corbusier
Med på auktionen var også emaljen "20 heures, arrivée à Chandigarh" af den schweizisk-franske arkitekt, møbeldesigner, byplanlægger og kunstner, Le Corbusier. Emaljen var Jørn Utzons favoritværk af kunstneren og blev udført i 1959, hvor Le Corbusier og Utzon samarbejdede omkring indretningen af Operahuset i Sydney. Det imponerende hammerslag på 1,35 mio. kr. er en verdensrekord for en emalje af Corbusier.
Dagens top 3 - CoBrA + Corbusier
1) Asger Jorn: Fantasi dyr (1952). 79 x 98 cm. Olie på lærred. Hammerslag: 1,95 mio. kr.
2) Pierre Alechinsky: "Retrovision premonitoire"(1984). Akryl på papir monteret på lærred. 170 x 155 cm. Hammerslag: 1,4 mio. kr.
3) Le Corbusier: "20 heures, arrivée à Chandigarh" (1959). Emaille på metal. 55 x 65 cm. Hammerslag: 1,35 mio. kr.