Hammershøi solgt til Davids Samling for 4,3 mio. kr.
Årets første internationale auktion hos Bruun Rasmussen i Bredgade blev skudt i gang med manér. Der var høje forventninger til dagens Hammershøi-auktion, som blev indfriet til fulde med salget af et landskab fra Kongevejen ved Gentofte fra 1892, der nu kan gå en fremtid i møde på Davids Samling i København.
“Det glæder os, at Vilhelm Hammershøis landskab fra Kongevejen i Gentofte fremover bliver en del af Davids Samling. Der var virkelig kamp om maleriet, som blev budt op af bydere fra ind- og udland – såvel i auktionssalen som på telefonerne, så det er fantastisk skønt, at museet løb af med sejren” udtaler Kasper Nielsen, vurderings- og salgsdirektør hos Bruun Rasmussen Kunstauktioner.
Hammershøi er uden tvivl den danske kunstner, der har opnået størst international anerkendelse. Hans værker har været udstillet på museer verden over – fra Musée d’Orsay i Paris og Royal Academy i London til Guggenheim Museum i New York og The National Museum of Western Art i Tokyo. Herhjemme åbner Ordrupgaard udstillingen “Hjemme hos Hammershøi” på fredag den 4. marts.
Det nyindkøbte landskab af Hammershøi vil blive udstillet på Davids Samling inden længe. Det skal indgå i museets helt nye særophængning “Hammershøi – Udlån og indlån”, der åbnede i dag og varer indtil den 23. oktober 2016.
Dagens hammerslag
Vilhelm Hammershøi: "Landskab fra Kongevejen ved Gentofte". 1892. Sign. VH. Olie på lærred. 32 x 46. Vurdering: 1,5-2 mio. kr. Hammerslag: 4,3 mio. kr.
Bruun Rasmussen Kunstauktioner er ét af Danmarks ældste auktionshuse og er samtidig blandt Skandinaviens førende. Det hele startede den 6. oktober 1948, hvor Arne Bruun Rasmussen lod hammeren falde for første gang i auktionssalen i Bredgade 33 i København. I dag ledes den familiedrevne virksomhed af Jesper Bruun Rasmussen og auktionshusets administrerende direktør Jakob Dupont.