Ikonisk russisk auktion - hammerslag på 27,6 mio. kr.

Pressemeddelelse   •   Jun 09, 2017 17:50 CEST

Frederik Bruun Rasmussen sælger russisk ikon for 4,6 mio. kr.

Sommerens internationale auktion hos Bruun Rasmussen i Bredgade er netop afsluttet med en ikonisk auktion over russisk kunst. Med en verdensrekord på russiske ikoner, et samlet hammerslag på 27,6 mio. kr. og hele syv hammerslag over millionen, er der i dag skrevet auktionshistorie.

"Vi er helt overvældet over den store internationale interesse for kunstskattene på dagens auktion. Særligt de russiske ikoner fra Zeiner-Henriksens samling overraskede med nogle imponerende millionhammerslag. En kirkeikon fra 1500-tallet af Kristi nedtagelse fra korset blev solgt for 4,6 mio. kr., hvilket er en verdensrekord for en russisk ikon. Den hidtidige rekord på russiske og byzantiske ikoner blev slået i 1995 hos Christie's i New York og lød på USD 411,000," udtaler Martin Hans Borg, ekspert i russisk kunst hos Bruun Rasmussen.

Zeiner-Henriksens samling

Auktionens store tilløbsstykke var uden tvivl den norske handelsattaché Richard Zeiner-Henriksens (1878-1965) private russiske kunstsamling. I 1922 bosatte han sig i Skt. Petersborg med sin familie i en lejlighed i Saltykov Paladset, som i slutningen af 1700-tallet havde været ejet af Kejserinde Katharina II den Store og sidenhen været beboet af fyrsteslægten Saltykov. Det var i disse fornemme omgivelser, at familien begyndte at samle på kunst og antikviteter.

Richard Zeiner-Henriksen havde en særlig interesse for russiske ikoner. Da samlingen var på sit højeste havde han omkring 60 ikoner fra det 16.-17. århundrede. Nogle af disse findes i dag på anerkendte museer som Louvre i Paris, Nationalmuseet i Oslo og Bergens Billedgalleri. Mange af disse ikoner er også publiceret i bogen ”Russiske ikoner i norsk og svensk eje” af Helge Kjellin fra 1956. Det var fem af disse ikoner, der i dag fik de flotte millionhammerslag.

Auktionens top 5

Novgorod-skolen, 16. årh.: Stor russisk kirkeikon med fremstilling af Kristi nedtagelse fra korset. Forsænket billedflade. Tykkelse 26 mm. H. 90.5. B. 66. Hammerslag: 4,6 mio. kr.

Novgorod-skolen, ca. 1500: Stor russisk ikonostas kirkeikon forestillende Ærkeenglen Skt. Mikhail. Temepra på træpanel. 127,5 x 55. Hammerslag: 4,1 mio. kr.

Novgorod-skolen, 16. årh.: Russisk ikon med fremstilling af Jesu indtog i Jerusalem. Tempera på træ. 56 x 43. Hammerslag: 2,4 mio. kr.

Novgorod-skolen, 16. årh.: Russisk ikon med fremstilling af Skt. George og dragen. Tempera på træ med forsænket billedflade. 30 x 23,5. Hammerslag: 2,2 mio. kr.

Novgorod-skolen, 16. årh. : Russisk ikon med fremstilling af Gudsmoderen med barnet "Vladimirskaya". Tempera på træpanel. 21 x 16. Hammerslag: 2 mio. kr.

Russisk kunst og antikviteter i høj kurs

Ud over den fine samling af ikoner, bød auktionen også på flotte hammerslag på malerier, kunsthåndværk, møbler, smykker og medaljer. Blandt højdepunkterne var et maleri af Alexei Kondratevich Savrasov "Nomader omkring et bål på sletten i måneskin" (1852), som blev solgt for 1,45 mio. kr. og en stor russisk bryllupskovsh af sølv med cloisonné emalje, som gik for 1.3 mio. kr.

Højdepunkterne fra den russiske kunstauktion var udstillet på Den Danske Ambassade i London under "Russian Art Week" den 1.-2. juni, hvilket var medvirkende årsag til den store internationale interesse på dagens auktion.

Richard Zeiner-Henriksens samling blev solgt i samarbejde med det norske auktionshus Blomqvist.