Rørbye-maleri til Nivaagaard for 2,1 mio. kr.

Pressemeddelelse   •   Nov 29, 2016 19:36 CET

Jesper Bruun Rasmussen sælger Rørbyes maleri for 2,1 mio. kr.

Årets sidste og største internationale auktion hos Bruun Rasmussen i Bredgade blev skudt i gang i dag med et imponerende museumskøb på 2,1 mio. kr. Nivaagaard Malerisamling nord for København blev den nye ejer af Martinus Rørbyes flotte portræt af professor Lorentzen fra 1827.

"Det er et helt enestående portræt af Martinus Rørbyes egen lærer, professor C.A. Lorentzen i sit atelier på Charlottenborg, som nu går en fremtid i møde på Nivaagaard Malerisamling. På professorens staffeli står der et ufærdigt maleri af Holbergs "Abracadabra". I baggrunden ses en gipsafstøbning af Venus, hvis yndefulde ungdommelighed danner en iøjefaldende kontrast til den aldrende kunstprofessor i den slidte stol. I forgrunden ses en af professorens elskede mopper," udtaler Julie Arendse Voss, leder af afdelingen for ældre kunst hos Bruun Rasmussen.

Auktionen bød på flere museumskøb, bl.a. til Skovgaard Museet i Viborg, der erhvervede tre malerier af P.C. Skovgaard og Ribe Kunstmuseum, der købte to værker af Johan Thomas Lundbye - henholdsvis et maleri og en akvarel af det samme motiv "Fontænen ved Loggia dei Mercanti i Florens" fra 1846. Den Hirschsprungske Samling var også på indkøb og erhvervede to værker af henholdsvis Johan Thomas Lundbye og Viggo Johansen.

Marie Krøyers samling

Salget af Marie Krøyers malerier og tegninger var ventet med spænding. Det er sjældent, at hendes værker udbydes på auktion, så det var en stor glæde at udbyde i alt 30 værker af kunstneren. Over halvdelen af disse værker blev erhvervet af Skagens Museum. Højeste hammerslag på 35.000 kr. faldt på et maleri af en nøgen dreng på en skammel, som netop gik til museet.

Se alle museumskøbene her