The Jewellery Room hos Bruun Rasmussen i Bredgade!

Pressemeddelelse   •   Jan 30, 2018 08:06 CET

Pernille Møbjerg Knudsen, Alexa Bruun Rasmussen og Charlotte Møbjerg Ansel-Henry

Under Copenhagen Fashion Week bygger Bruun Rasmussen bro mellem mode-, smykke- og auktionsbranchen, når The Jewellery Room åbner sin store smykkeudstilling fredag den 2. februar i auktionssalen i Bredgade. Denne dag præsenterer skandinaviske smykkedesignere deres nye kollektioner, og Bruun Rasmussen viser vintage-favoritter fra forårets internationale smykkeauktion.

Det giver god mening at støtte op om The Jewellery Room under modeugen, da vi arbejder for en fælles sag – at promovere skandinavisk smykkedesign. Vi har jo solgt vintagesmykker i knap 70 år og er meget optagede af at følge spirende talenter og etablerede smykkebrands. Det er ingen hemmelighed, at jeg brænder for at fylde de klassiske rammer i Bredgade med nyt liv og ser et stort potentiale i at bygge bro mellem mode-, smykke- og auktionsbranchen. I den sammenhæng er det også skønt at dele min personlige passion for mode, smykker og design med nogle ildsjæle som søstrene Pernille og Charlotte fra The Jewellery Room, som er top-professionelle og passionerede i deres tilgang til skandinavisk smykkedesign. Samarbejdet med The Jewellery Room fortsætter da også efter modeugen, hvor Pernille og Charlotte i forbindelse med lanceringen af deres nye online boutique vil præsentere deres personlige vintage-favoritter fra vores smykkeauktioner en gang om måneden. Det er helt fantastisk, når man kan forene det bedste fra begge verdener,” udtaler Alexa Bruun Rasmussen, der står for i spidsen for det nye samarbejde.

The Jewellery Room

The Jewellery Room er et velkurateret online-univers, der henvender sig til alle med interesse for skandinaviske designersmykker. Firmaet blev grundlagt af søstrene Pernille Møbjerg Knudsen og Charlotte Møbjerg Ansel-Henry og har gennem de seneste fem år været repræsenteret under den københavnske modeuge i selskab med de bedste skandinaviske smykkebrands.

Vi er super glade og stolte af at afholde The Jewellery Room i Bruun Rasmussens smukke lokaler i Bredgade. Det, at Bruun Rasmussen som en etableret virksomhed med et mere voksent publikum bakker op om et stærkt initiativ og en start-op virksomhed med et mere ungt perspektiv, udstråler overskud. Derudover har vi det til fælles, at vi begge er passionerede familievirksomheder, der brænder for vores brand og arbejde og forstår hinanden,” fortæller Pernille Møbjerg Knudsen.

I forbindelse med modeugen lancerer The Jewellery Room en online boutique, hvor man kan købe udvalgte smykker fra mange af de designere, som også er med på udstillingen den 2. februar, bl.a. Ole Lynggaard Copenhagen, Bergsøe, Rebekka Notkin, Dulong Fine Jewelry, Carré, Jane Kønig, og mange flere.

Internationale smykkeauktioner

Bruun Rasmussen blev grundlagt i 1948 af Arne Bruun Rasmussen og ledes af Jesper, Frederik og Alexa Bruun Rasmussen. Auktionshuset sælger danske og internationale smykker på nettet hver onsdag kl. 20 og fire gange om året på de traditionelle auktioner i Bredgade. Næste store smykkeauktion i Bredgade afholdes torsdag den 1. marts.

Tre vintage-favoritter fra Bruun Rasmussen

Diamantvedhæng af 18 kt. guld prydet med brillantslebet diamant på ca. 3.50 ct. Farve: River (E). Klarhed: VVS2. Cut-grade: Excellent. Polish: Excellent. Symmetry: Excellent. Fluorescens: None. Inskription: GIA 1263620672. Vurdering: 150.000-200.000 kr.

Art deco diamantarmbånd af platin og 18 kt. hvidguld prydet med talrige old-cut og baguetteslebne diamanter på i alt ca. 15.00 ct. L. ca. 18,5 cm. Frankrig, ca. 1920-30. Vurdering: 80.000-100.000 kr.

Cartier: " Trinity Panthère" ring af 18 kt. guld i form af panter prydet med facetslebne smaragder og udskåret onyx. Serie nr. 991872. Æske medfølger. Vurdering: 12.000 kr.

THE JEWELLERY ROOM - SMYKKEUDSTILLING
hos Bruun Rasmussen, Bredgade 33, København

FREDAG 2. FEBRUAR KL. 10-19

Som en festlig afslutning på dagen inviterer Bruun Rasmussen og The Jewellery Room i samarbejde med magasinet COSTUME til en eksklusiv smykkeevent fra kl. 17-19. Her kan interesserede smykkekunder møde designerne, få stylingtips af COSTUMEs modeteam og få adgang til spændende præmier.