Et måltid til 4,8 mio. kr.
På aftenens internationale auktion over ældre kunst hos Bruun Rasmussen er et "Måltidsstykke" af den hollandske kunstner Pieter Claesz netop solgt for 4,8 mio. kr. Der er tale om lidt af en sensation, for Claesz’ tidlige værker fra 1620’erne er meget sjældne på auktionsmarkedet. Samtidig er værket utrolig flot velbevaret og har en solid proveniens. Det har været i den samme danske families eje i meget lang tid og stammer oprindeligt fra efterkommere af lensgreve Adam Gottlob Moltke (1710-1792).
"Aftenens auktion var ventet med spænding, da der var flere mesterlige værker under hammeren. Salget resulterede i fire flotte millionhammerslag, der faldt på malerier af Pieter Claesz, C.W. Eckersberg, Martinus Rørbye og Camille Pissarro. Højeste hammerslag gik til det smukke måltidsstykke af Claesz, som udførte det i 1625 under den nederlandske guldalder," udtaler Julie Arendse Voss, leder af afdelingen for ældre kunst hos Bruun Rasmussen.
Maleriet er typisk for Claesz’ tidlige opstillinger fra midten af 1620’erne, hvor stærke kontraster mellem den hvide dug og den kulsorte baggrund brydes på midten af den lyserøde skinke. Med de krydslagte strå og sild har han skabt dybde og kompositionel balance. Claesz har udforsket forskellige elementers form, farve og stoflighed i værket, og man fornemmer tydeligt forskellen mellem den fede skinke, de skinnende sild, de varme kul og det matte tin.
Som det var kutyme på den tid, er værket udstyret med symboler på livets forgængelighed, de såkaldte vanitassymboler. En tradition, der opstod blandt de hollandske malere i denne periode. At tingene virker tilfældigt placeret på motivet indikerer, at nogen netop har forladt bordet. Samtidig er røgen fra kullene, der langsomt brænder ud, et subtilt symbol på livets forgængelighed. Begge dele understreger den tidslighed, som var så vigtigt for tidens stillebenmalere at skildre.
Auktionens millionhammerslag
1) Pieter Claesz: Måltidsstykke. Sign. monogram Ao 1625. Olie på træ. 43,5 x 62,5 cm. Hammerslag: 4,8 mio. kr.
Maleriet blev erhvervet af Nivaagaards Malerisamling. Læs museets pressemeddelelse her.
2) C.W. Eckersberg: "Prospekt af Mars Vainqueur, d.v.s Nervas Forum i Rom". Usigneret. Olie på lærred. 43 x 33,5. Hammerslag: 1,5 mio. kr.
3) Martinus Rørbye: "En Torvedag i Wiborg". Sign. monogram 1831. Olie på lærred monteret på lærred. 41 x 28. Hammerslag: 1,325 mio. kr.
4) Camille Pissarro: Portræt af en dreng. 1852-1855. Usigneret. Olie på lærred. 37 x 30. Hammerslag: 1 mio. kr.
I 2004 blev den første net-auktion lanceret, og i dag er auktionshuset udbygget med afdelinger i København og Aarhus samt repræsentation i Sverige, Tyskland, England, Frankrig, Belgien, Luxemborg, Spanien, Italien, Thailand og USA. Omkring 100.000 effekter udbydes årligt på de traditionelle auktioner og daglige net-auktioner. Her er udbudt alt fra kunst, antikviteter, moderne design og smykker til bøger, mønter, frimærker, vin og våben.